Fot. UPN

Where no woman has gone before (Star Trek)

Artykuł zawiera spoilery.

Star Trek. Sześć seriali (łącznie 28 sezonów!), dwanaście różnej jakości filmów i ogrom „całej reszty” – komiksów, książek, gier, animacji. Od nadmiaru tematów rozbolała mnie głowa, nic więc dziwnego, że pomysł na ten tekst zawitał w mojej obolałej czaszce dość późno, w dodatku za sprawą cudownej i znanej każdemu porządnemu geekowi Felici Day. Otóż Felicia, będąc już po seansie Star Trek: Into Darkness, zadała na swoim tumblrze bardzo trafne pytanie – gdzie są te wszystkie silne, charakterne i interesujące Trekkowe kobiety?

Fot. Tumblr

Niestety, scenarzyści Into Darkness faktycznie się w tym aspekcie nie popisali. Nyota Uhura zdaje się przede wszystkim dodatkiem uczłowieczającym Spocka, a Carol Markus, wybitną biolog molekularną, pamiętam głównie jako damsel in distress i obiekt seksualnego zainteresowania Kirka. Centralnym punktem są jednak chłopaki, czego nie można nie zauważyć na zdominowanej przez mężczyzn Wielkiej Ważnej Radzie Admirałów. Można by wzruszyć ramionami i westchnąć, że tak już jest, że widz nie chce, miast ogarniętego chłopa, oglądać na ekranie kina akcji równie ogarniętej babki. Ale czy na pewno?

Fot. Fox

Możecie ten problem sami rozważyć we wnętrzu waszych popkulturowych serc, ja natomiast, zamiast podrzucać wam gotowe odpowiedzi, przedstawiam moją bardzo subiektywna listę Top 10 Kobiet Gwiezdnej Floty. I nie, nie będzie to ranking w stylu „The Hottest Star Trek Babes”.

10. Natasha „Tasha” Yar (Denise Crosby), ST: The Next Generation

Fot. CBS

Pierwszy Oficer Ochrony na statku USS Enterprise (NCC-1701-D), dowodzonym przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych kapitanów, Jean-Luca Picarda. Mówiąc szczerze, nie przepadałam za tą postacią w pierwszych odcinkach serialu, ale z czasem udowodniła, że potrafi być – z braku lepszego słowa – absolutnym wymiataczem. Tasha udowadnia również, że kopanie tyłków wrogów załogi Enterprise nie jest jedynie domeną mężczyzn. Odważna, charakterna, szybka i porywcza, podczas swojej dość krótkiej obecności na ekranie w ST: The Next Generation zaskarbiła sobie sympatię wielu fanów. Podejrzewam też, że jej odejście z serialu spowodowało wylanie litrów łez.

Lieutenant Worf: You are favored in the ship’s pool.
Lt. Tasha Yar: You bet on me?
Lieutenant Worf: A sure thing.

9. Beverly Crusher (Gates McFadden), ST: The Next Generation

Fot. CBS

Pierwszy Oficer Medyczny również na Picardowskim USS Enterprise. Diablo inteligentna, odpowiedzialna i posiadająca silne poczucie moralności, często była wsparciem dla kapitana. Gdy McFadden zniknęła z serialu na cały sezon, a Picard stracił tym samym partnera, to właśnie Patrick Stewart odegrał główną rolę w namówieniu jej do powrotu. Mały fandom collision – Beverly Crusher to również matka młodego Wesleya Crushera, granego przez, znanego ostatnio głównie z epizodycznych występów w The Big Bang Theory, Wila Wheatona.

Beverly Crusher: We will start with the assumption that I am not crazy.

8. Ro Laren (Michelle Forbes), ST: The Next Generation

Fot. CBS

Fot. CBS

Ro Laren pojawiła się w TNG dopiero w piątym sezonie i narobiła sporo zamieszania, głównie ze względu na kontrowersje, które wzbudzała. Trafiła do załogi po odsiadce w więzieniu, na którą została skazana za niewykonanie rozkazu, które doprowadziło do śmierci ośmiu osób. Ro nie jest miłą, sympatyczną dziewczyną, skoncentrowaną na utrzymaniu dobrych relacji z resztą załogi – trudne doświadczenia ugruntowały w niej twardy charakter i determinację. Jej bezkompromisowość doprowadza momentami do szału, jest z niej także kawał radykała, ale mimo wszystko trudno mi tej postaci nie uwielbiać.

Chief O’Brien: How did you do that?
Ro Laren: I diverted power from the phaser array and I dumped it into the engineering control system.
Chief O’Brien: You what?
Ro Laren: Engineering station’s online, Counselor.
Chief O’Brien: But tha… that’s a completely improper procedure!

7. Seven of Nine (Jeri Ryan), ST: Voyager

Fot. UPN

Seven to zdecydowanie jedna z moich ulubionych postaci ze wszystkich Star Treków, ale nie mogłam się oprzeć umieszczeniu jej na miejscu siódmym (suchar!). Jest prawdziwą kopalnią świetnych cytatów (trudno się zdecydować na jeden konkretny) i kolejną kobietą, która nie daje sobie w kaszę dmuchać, że tak to ujmę obrazowo. W wieku sześciu lat została zasymilowana przez kolektyw Borg, złożony z posiadających wspólną świadomość cyborgów. Dopiero po oderwaniu jej od kolektywu przez załogę Voyagera, Seven uczy się, na czym polegają relacje międzyludzkie. W ramach ciekawostki przypominam też, że przez Borg zasymilowany został również sam Jean-Luc Picard (patrz Locutus of Borg). Fandom collision – Jeri Ryan znana jest, poza ST, przede wszystkim z roli w Boston Public.

Tomin: Heeey. Why don’t we go back to my quarters? I studied Human mating rituals.
Seven of Nine: Remove your hand or I will remove your arm.

6. Jadzia Dax (Terry Farrell), ST: Deep Space Nine

Fot. CBS

Jadzię trochę ciężko jednoznacznie zakwalifikować do zbioru „kobiety”. Dlaczego? Bowiem należy do gatunku Trill, który żyje w pełnej symbiozie ze stworzeniami zwanymi Dax. Po śmierci żywiciela symbiont znajduje następnego, zabierając ze sobą wszelkie wspomnienia poprzednich żyć. I tu się pojawia problem klasyfikacyjny – poprzednim żywicielem tego konkretnego Daxa był mężczyzna.  Płeć nie jest więc dla Jadzi żadnym ograniczeniem, co więcej, w jednym z odcinków spotyka żonę poprzedniego żywiciela, możemy też obejrzeć jeden z pierwszych pocałunków między dwoma kobietami, jaki pojawił się w telewizji.

Jadzia Dax: I forgot how different it was.
Kira Nerys: How different what was?
Jadzia Dax: Being female. I haven’t been one for over eighty years.
Kira Nerys: I imagine it must take some getting used to.
Jadzia Dax: Actually, I find it quite enjoyable.

5. Deanna Troi (Marina Sirtis), ST: The Next Generation

Fot. CBS

Będąc w połowie Betazoidką (rasa telepatów), Deanna posiada umiejętność odczytywania emocji, co czyni ją idealnym doradzcą kapitana Picarda. W odróżnieniu od opisywanych wcześniej zadziornych dziewczyn, Deanna jest delikatna i dyplomatyczna, ale posiada też sporo wewnętrznej siły, której nie można ignorować. Nie można też zignorować bardzo kolorowej matki Deanny, ale o tym za chwilę.

Deanna Troi: If you’re looking for my professional opinion as ship’s counselor: he’s nuts.
William Riker:
I’ll be sure to note that in my log.

4. B’Elanna Torres (Roxann Dawson), ST: Voyager

Fot. UPN

Kolejna zadziorna Star Trekowa dziewczyna, ale czego innego można się spodziewać po kimś, kto jest pół-krwi Klingonem? Niejednokrotnie wpadała w niezłe tarapaty przez swój porywczy charakter, a w związku to raczej ona nosiła spodnie. Sama Dawson miała spory wpływ na rozwój postaci, za jej sugestią scenarzyści napisali jeden z, moim zdaniem, nalepszych odcinków z B’Elanną jako centralną postacią, Extreme Risk.

Doctor:      Try to relax, Lieutenant.
B’Elanna:  [groans] If you tell me to relax one more time, I’m gonna rip your holographic head off!
Doctor:       I hope you don’t intend to kiss your baby with that mouth.

3. Lwaxana Troi (Majel Berrett-Roddenberry), ST: The Next Generation

Fot. CBS

Fot. CBS

Fot. CBS

Fot. CBS

O Lwaxanie można by pisać bez końca. Jako czystej krwi Betazoidka bez skrupułów korzysta ze swoich telepatycznych zdolności. Jej pojawienie na USS Enterprise regularnie wpędza córkę w czarną rozpacz, a odcinek, w którym mamusia zostaje porwana przez Ferengi, jest chyba jednym z moich ulubionych. Nie można też zapomnieć o kilku słowach o samej Majel Berrett, żonie twórcy Star Treka. Plotka głosi, że Gene Roddenberry chciał z niej uczynić centralną postać Star Trek: The Original Series, ale producentom nie bardzo spodobał się fakt, że jakaś nikomu nieznana dziewczyna ma dostać taką rolę, uparli się więc na mężczyznę. I tak pojawił się James T. Kirk.

Lwaxana Troi: The women of Betazed used to wear these enormous wigs with large holes in the center for tiny caged creatures. First, it was a fashion. Then it went on long enough to become a custom, a tradition. But it was uncomfortable for the woman and cruel to the animal. So, then, one day, one very formidable woman finally said so, refused to ever wear another of those wigs. Fairly soon, the custom stopped. She had the courage to stand up and fight for change.
Dr. Timicin: She must have been a lot like you.

2. Nyota Uhura (Nichelle Nichols), ST: The Original Series

Źródło: Tumblr

Czas na królową pierwszego Star Treka , Pierwszego Oficera Komunikacji – Uhurę. Powiedzmy sobie natomiast szczerze, że w porównaniu z bardzo postępowymi postaciami (Torres, Laren, Dax, …), Nyota wypada dość klasycznie, żeby nie powiedzieć „patriarchalnie”. Krótka spódniczka, sceny walki ograniczone do minimum, aż chciałoby się rzec, że została napisana jako ładny ozdobnik dla Kirka i Spocka. Ale, mimo wszystko, nie można nie zauważyć jej błyskotliwości i niezwykłych umiejętności językowych. Najlepiej opisują ją słowa samej Nichols:

While I wish Uhura had been given more to do in The Original Series, the thing I will always remember her for is how essential she was to maintaining peace with other alien races. Her job wasn’t flashy, but without her, the Enterprise would have been in deep shit.

Trudno się nie zgodzić i aż chce się zapytać, dlaczego tak zaniedbuje się tę postać w najnowszych produkcjach.

1. Kathryn Janeway (Kate Mulgrew), ST: Voyager

Fot. UPN

Fot. UPN

Fot. UPN

Fot. UPN

Fot. UPN

Fot. UPN

Wyznaję to bez wstydu: kocham kapitan Janeway, a powodów mojego gorącego uczucia nie potrafię nawet zliczyć. Janeway jest pierwszą kobietą kapitanem, którą uczyniono centralną postacią serialu, i to jej dedykuję tytułową parafrazę słynnego Where no man has gone before. Cenić w niej można inteligencję, zdolności dyplomatyczne, stanowczość i siłę, przeurocze jest też, moim zdaniem, uzależnienie od kawy. Niektórzy żartują, że jej pociąg do eksploracji nieznanych terytoriów motywowany był nadzieją, że w niezbadanej nebuli może się znajdować dobra „mała czarna”. Nic dziwnego, że zauroczył się w niej także, znany z ST: The Next Generation, nieco awanturniczy i wszechmocny Q. Na koniec dodam, że Voyager był moim pierwszym Star Trekiem, uważam więc ten sentyment za całkowicie uzasadniony.

Seven of Nine: Your chief engineer and security officer were nearly lost today. That is unacceptable.
Kathryn Janeway: To you, maybe. But not to me or my crew. Our experience with the Mari gave us an insight into a culture we’ve never encountered.
Seven of Nine: But that is irrelevant.
Kathryn Janeway: No, it’s how we gain knowledge.

Nie pozostaje mi nic innego niż napisać, iż szkoda, że scenarzyści Star Trek: Into Darkness nie sięgnęli do tych świetnie zarysowanych postaci. A przecież takie kobiety to nie jest wyjątek w popkulturze – czy naprawdę w epoce Buffy i Starbuck musimy być skazani na męską ekranową dominację? Go get them, girls.

Ruda
Ruda cholera. Fotografuje, rysuje, pisze i mówi językami.

Ruda

Ruda cholera. Fotografuje, rysuje, pisze i mówi językami.