Fot. ABC Family

TwArzą w twarz z wrogiem, czyli kim jest „A” (Pretty Little Liars, S06E10)

Artykuł zawiera spoilery.

Od emisji przełomowego odcinka Pretty Little Liars, w którym bohaterki – i widzowie – wreszcie dowiadują się, kim jest najważniejszy czarny charakter serii, minęły już ponad 2 tygodnie. Burza, jaką wzniecili w social media fani, zdążyła już nieco ucichnąć. Obserwowałam ją z fascynacją i zaciekawieniem, bo nieczęsto zdarza mi się, że oglądam „to, co wszyscy”.

Kłamczuchy bowiem cieszą się dużą popularnością wśród nastolatek. Nie dziwota, w końcu to kategoria teen drama i zapewne największą część widowni stanowią dziewczyny w wieku głównych postaci (bo ich odtwórczynie, z wyjątkiem 19-letniej Sashy Pieterse, zbliżają się już bardziej do trzydziestki). Ta grupa tworzy w internecie bardzo aktywną społeczność, która od pięciu lat prześciga się w teoriach na temat tożsamości „A”. I której bardzo nie spodobało się rozwiązanie akcji, jakie nastąpiło w 130. odcinku.

Fot. ABC Family

Fot. ABC Family

Wystrojone na prywatny bal maturalny Kłamczuchy uciekły spod opiekuńczych skrzydeł mamuś. Chciały znaleźć Alison, która wymknęła się na oficjalną imprezę, by spotkać się tam ze swoim „bratem”. Rzecz jasna, to kolejna impreza, na której dziewczyny wyszły jak Zabłocki na mydle i nie miały okazji poszpanować pięknymi sukienkami. A szkoda, bo tym razem styliści naprawdę pokazali, na co ich stać. Zamiast tańców było jednak kolejne gonienie króliczka – tym razem dziewczyny udały się do siedziby fundacji Carissimi (po włosku „najdroższy”). Towarzyszyły im Mona oraz Sara. Wiecie, przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę.

Co się przydarzyło Alison

Ali wraz z ojcem i bratem trafiła do siedziby „A”, gdzie wszyscy troje (a dzięki cudom techniki – także Kłamczuchy i Mona) usłyszeli dramatyczną historię życia dziewczynki zamkniętej w ciele chłopca i zesłanej za to do szpitala psychiatrycznego. Tak, naprawdę. Charles przeszedł operację zmiany płci i stał się Charlotte, a wieloletnia gra w dręczenie dziewczyn okazała się zemstą za ulgę, jaką biedaczki rzekomo odczuwały po zaginięciu Alison.

Fot. ABC Family

Fot. ABC Family

Jeśli uznajecie to wytłumaczenie za naciągane, nie jesteście sami – fandom w zasadzie jest zgodny co do tego, że scenariusz został zmieniony po tym, jak w internecie pojawiły się, całkiem podobno składne teorie, udowadniające, że prawdziwym „A” jest Wren. Ten kochany, sympatyczny Wren, który mówi z brytyjskim akcentem i ma takie śliczne oczka.

CeCe ex machina

Mnie wydaje się, że scenarzyści szykują jeszcze dla nas bombę. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że Charles to tak naprawdę Charlotte, a Charlotte to… Cece Drake? Fani twierdzą, że podpowiedzią co do tożsamości tej postaci był hashtag „#fAcetofAce”. Powiązanie jest oczywiste, ale to niekoniecznie potwierdza teorię, że to Cece jest „A”. Naprawdę, trudno mi uwierzyć, że za te wszystkie rzeczy, jakie spotkały Kłamczuchy przez ostatnie pięć i pół sezonu, miałaby być odpowiedzialna jedna drobna blondyneczka.

Trzy blondynki

Tej nocy, kiedy zniknęła Alison, po Rosewood snuły się trzy bardzo podobne do siebie dziewczyny: sama Ali, Bethany, która uciekła z Radley, oraz Charlotte, czyli CeCe. Charlotte uderzyła Ali kamieniem w głowę, sądząc, że to Bethany. Z kolei Mona w ten sam sposób zabiła Bethany, myśląc, że atakuje Ali. Pochówku Alison dokonała jej matka (słabą stroną tej wersji jest to, że nie sprawdziła, czy jej własna latorośl żyje…). Ciało Bethany natomiast zakopała Melissa, myśląc, że morderstwa dokonała Spencer, co już wiemy z poprzednich serii.

Fot. ABC Family

Fot. ABC Family

Kto zabił starszą panią?

Jednak sprawca i motyw śmierci pani DiLaurentis to wciąż nierozwiązana tajemnica. I dobrze, bo czeka nas jeszcze półtorej serii, które powinno trzymać w napięciu. Zresztą podejrzewam, że wielki coming out CeCe to kolejny malinowy chruśniak, w który próbują wpuścić widzów scenarzyści. Według mnie historia Charlesa została uszyta bardzo grubymi nićmi, a w dodatku widać w niej sporo dziur.

Przypuszczam, że Kłamczuchy jeszcze mogą nas zaskoczyć, zwłaszcza, że dzięki pięcioletniemu przeskokowi w czasie, jaki widzieliśmy pod koniec Game Over, Charles, powinny być doroślejsze, mądrzejsze… i może bardziej ogarnięte? Czekam na styczniowy odcinek.

Fot. ABC Family

Fot. ABC Family

Pretty Little Liars
teen drama/mystery/thriller
ABC Family, USA, 2010–

Olga Cecylia

Homo scribens. Pisze szybko, myśli wolno. Uwielbia musicale, ładne kiecki i klasyczne baśnie. Korzystając z podzielnej uwagi, przy dokarmianiu wewnętrznego pulpozaura gotuje, sprząta, maluje paznokcie albo robi na drutach. Podobno nie ma poczucia humoru, co nie przeszkadza jej dziewiąty rok prowadzić całkiem zabawnego bloga.